Gå til indhold
Stereosystem

NAD C389 + DALI Rubicon 6

46.397,-System
Forventes på lager 1. juni 2024
  -
Tag en tur op i lydhimlen med 2 x 130 råstærke watt og et par tunge og eksklusive gulvhøjtalere. Flot finish og suveræne hi-fi-kvaliteter.
Læs mere om produktet

Læs mere:

Beskrivelse

NAD C 389 + DALI RUBICON 6 – tungt og eksklusivt hi-fi musikanlæg med suveræn lyd og spændende trådløse muligheder

 • Særdeles flot hi-fi-lyd med høj råstyrke, også i større stuer
 • Supernem TV-lyd via HDMI, inkl. auto tænd/sluk og lydkontrol via TV-fjernbetjening
 • To pladser til MDC2 udvidelsesmoduler, f.eks. Bluesound streaming/multirum med Dirac rumkorrektion
 • Dedikeret RIAA/pladespillerindgang (MM)
 • Højtalere med eksklusiv finish i højglanslak eller ægte træfiner

NAD C 389 og DALI RUBICON 6 er et tungt og audiofilt stereoanlæg, som er klar til at løfte både dagens og morgendagens opgaver. De råstærke 2 x 130 watt kan i bedste NAD-tradition drive de eksklusive DALI gulvhøjtalere i overlegen stil ved ethvert lydtryk. Du får samtidig alle de muligheder, du kan ønske dig til både digital og analog musik, inklusive 24-bit HD-lyd og mulighed for opgradering med NAD’s geniale MDC2-moduler.

Udbyg med Bluesound og nyd alverdens trådløse musik

Bluesound er anerkendt som et af markedets allerbedste trådløse musiksystemer til streaming og multirum, og det kræver kun en skruetrækker og et par minutter at bygge BluOS-udvidelsesmodulet ind i din C 389. Så er du klar til at streame uendelige mængder af musik fra TIDAL, Spotify Connect, Deezer og andre musiktjenester, og du kan udbygge med trådløse Bluesound højtalere i alle rum i dit hjem. Dirac rumkorrektion og mulighed for stemmestyring følger med i købet.

Supernem TV-lyd

NAD har gjort det utrolig nemt at få superlyd fra dit TV. Via HDMI kan du nemlig tilslutte dit TV i optimal digital lydkvalitet og styre lydstyrken fra din eksisterende TV-fjernbetjening. C 389 tænder og slukker automatisk sammen med TV’et, så du overhovedet ikke behøver at spekulere over betjeningen eller elregningen til daglig. Du skal bare nyde den fantastiske lyd.

DALI RUBICON 6 – eksklusiv gulvhøjtaler med suveræn lydkvalitet

RUBICON 6 er en relativt kompakt gulvhøjtaler med teknologi og præstationer i den virkelig seriøse klasse. RUBICON 6 klarer alle musikgenrer i overlegen stil, og den er ikke større, end at den stadig kan indpasses i et moderne boligmiljø uden at tage hele opmærksomheden. DALIs unikke Linear Drive-magnetsystem og minutiøs omhu helt ned i de mindste detaljer gør RUBICON 6 i stand til at levere en utrolig ren, dynamisk og uforvrænget musikgengivelse, selv i større stuer.

Hvis RUBICON 6 ikke er det helt optimale højtalervalg til netop din smag eller dit behov, hjælper HiFi Klubben dig gerne med at finde et godt alternativ. Vi har markedets største udvalg af kvalitetshøjtalere i alle størrelser og prisklasser.

Systemet indeholder:

Den perfekte allrounder, som bringer din musikoplevelse helt op i topklassen, selv i en større stue. Flot finish i højglans lak eller ægte træfiner.
Antal / 1 par
Forventes på lager 1. juni 2024 Forventes på lager 1. juni 2024
Pris32.998,-
Full-size stereoforstærker, som sender dig i lydhimlen med 2 x 130 watt, fremragende lyd og utallige muligheder til både digital og analog musik.
Antal / 1 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris13.399,-

HiFi Klubbens
Ekspertvurdering

Fordele

 • Særdeles flot hi-fi-lyd med høj råstyrke, også i større stuer
 • Supernem TV-lyd via HDMI, inkl. auto tænd/sluk og lydkontrol via TV-fjernbetjening
 • To pladser til MDC2 udvidelsesmoduler, f.eks. Bluesound streaming/multirum med Dirac rumkorrektion
 • Dedikeret RIAA/pladespillerindgang (MM)
 • Tovejs Bluetooth-funktion til trådløse høretelefoner
 • Højtalere med eksklusiv finish i højglanslak eller ægte træfiner

Begrænsninger

 • Bluesound, rumkorrektion, app-kontrol og stemmestyring kræver BluOS-modul (ekstratilbehør)
 • Ikke albumvisning på frontdisplay
 • MC-pickupper kræver separat RIAA-forstærker

Anbefalede produkter