Gå til indhold
Stereosystem

Hegel H390 + 803 D4

232.997,-System
På lager. Leveringstid 1-2 hverdagePå lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Tungt og kompromisløst analogt high-end stereo musikanlæg, som vil give dig enestående musikoplevelser mange år frem i tiden.
Læs mere om produktet

Læs mere:

Beskrivelse

Hegel H390 + Bowers & Wilkins 803 D4 – suverænt high-end musikanlæg med lækker analog lyd og digitale muligheder

 • Ekstremt velopløst og realistisk lydgengivelse til alle genrer
 • Suveræn bas og dynamik, også i store rum
 • Ekstremt tungt og stabilt opbygget
 • Massive strømressourcer
 • Kompromisløse gulvhøjtalere med diamant-diskant og fantastisk finish

Hegel H390 og B&W 803 D4 er et tungt og kompromisløst analogt high-end stereo musikanlæg, som vil give dig enestående musikoplevelser mange år frem i tiden. Du får alt det bedste af, hvad både Hegel og Bowers & Wilkins kan komme op med af tekniske lækkerier, og den massive analoge effektdel i forstærkeren sikrer dig et ekstremt dynamisk og detaljeret lydbillede.

Den solide aluminiumsfront på den EISA-vindende H390 rummer kun Hegel-logoet, to knapper og et enkelt display. Et elegant og underspillet design, som uden problemer kan falde ind i en stilren boligindretning.

Dette anlæg har en næsten magisk evne til at få det bedste ud af enhver musikgenre og enhver indspilning. Musikken kommer krystalklart og uforvrænget ud af højtalerne på en overbevisende naturlig måde, der gør det muligt at lytte i timevis uden at blive træt i ørene, uanset om du spiller din musik fra vinyl, CD eller streaming.

Bowers & Wilkins 803 D4 – kompromisløs high-end gulvhøjtaler til almindelige stuer

B&W 803 D4 er en kompromisløs high-end gulvhøjtaler, som kan indpasses i en almindelig stue uden at blive alt for dominerende. For mange kræsne musikelskere vil den være den perfekte allround-højtaler, som inkluderer alle lækkerierne fra de store 800-serie flagskibsmodeller, men til en pris og i en formfaktor, som er lidt nemmere at komme i nærheden af.

Diskantelementet er naturligvis med diamantmembran og monteret i et opgraderet Nautilus-hus, drejet ud af ét stykke aluminium. Som på de større modeller er Continuum FST-mellemtonen også monteret i sit eget separate ”turbinehoved”, som drastisk forbedrer mellemtonegengivelsen.

Hvis Bowers & Wilkins 803 D4 ikke er det helt optimale højtalervalg til netop din smag eller dit behov, hjælper HiFi Klubben dig gerne med at finde et godt alternativ. Vi har markedets største udvalg af kvalitetshøjtalere i alle størrelser og prisklasser.

Systemet indeholder:

Er kun det bedste godt nok? Denne EISA-vindende forstærker fra Hegel er svaret på dine hedeste musikalske drømme!
Antal / 1 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris46.999,-
High-end gulvhøjtaler til kompromisløse musikelskere, som vil have kvaliteterne fra 800-serie topmodellerne, men på lidt mindre plads og budget.
Antal / 1 par
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris185.998,-

HiFi Klubbens
Ekspertvurdering

Fordele

 • Ekstremt velopløst og realistisk lydgengivelse til alle genrer
 • Suveræn bas og dynamik, også i store rum
 • Ekstremt tungt og stabilt opbygget
 • Massive strømressourcer
 • Både analoge og digitale indgange
 • Indbygget netværksfunktion med Spotify Connect og audiofil AirPlay implementering
 • Flot aluminiumsfinish inkl. fjernbetjening i metal
 • Kompromisløse gulvhøjtalere med diamant-diskant og fantastisk finish

Begrænsninger

 • Ikke indbygget wi-fi eller Bluetooth
 • Pladespiller kræver separat RIAA-forstærker
 • Høretelefoner kræver separat høretelefon-forstærker

Tilbehør til Hegel H390 + 803 D4

Anbefalede produkter