Gå til indhold
Indbygningshøjtaler til loft

Bluesound POWERNODE N330 + PHANTOM K-80 + BackCAN K-80

16.995,-System
Forventes på lager 4. juni 2024
  -
PHANTOM K-80 er en avanceret 8” lofthøjtaler, som vil give dig lyd af meget høj kvalitet uden synlige højtalere i rummet. Perfekt til f.eks. køkken/alrum og andre steder, hvor du gerne vil forkæle musikken og dine ører lidt ekstra.
Læs mere om produktet

Læs mere:

Beskrivelse

POWERNODE N330 + PHANTOM K60 + K60 BackCAN - Her er lofthøjtaleren til dig, der vil nyde din musik i topkvalitet. Lækre tekniske løsninger, flot råstyrke og høj brugervenlighed.

 • Mange streamingtjenester (TIDAL, Spotify Connect, Deezer, Qobuz, Roon Ready, internetradio m.fl.)
 • Nem opsætning og brugervenlig app-kontrol fra smartphone/tablet samt fra PC/Mac
 • Touchpanel i glas på topplade til grundlæggende betjening (play/pause/volumen m.m.)
 • Specialdesignet backbox til DALI PHANTOM K-80

Kort om POWERNODE N330:

Bluesound POWERNODE er et suverænt trådløst musikanlæg, som i ét kompakt apparat giver dig alt det, du har drømt om til din musik og TV-lyd, uden at du behøver at få et stort anlæg ind i stuen. I forhold til tidligere versioner får du markant højere lydkvalitet med flere kræfter, superhurtig quad-core processor og nydesignet 32-bit D/A-konverter, og dermed er du næsten så tæt på det perfekte streaming kompaktanlæg, som du kan komme i dag.

Som en ekstra bonus kan du tilføje trådløse Bluesound surround-baghøjtalere, så du kan få en lydoplevelse på et helt nyt niveau, når du ser TV og film. Og det er nemt – POWERNODE sørger nemlig helt automatisk for at aktivere surround-funktionen og baghøjtalerne, når den registrerer et surroundsignal fra dit TV. En genial og brugervenlig funktion, som giver dig helt nye muligheder, uden at du går på kompromis med din hi-fi musikoplevelse i stereo.

Kort om PHANTOM K-80:

PHANTOM K-80 er en råstærk tovejs 8” lofthøjtaler med avancerede tekniske løsninger, der gør den i stand til at fylde selv et større rum med lyd i meget høj kvalitet. Et godt valg til f.eks. køkken/alrum og andre rum, hvor du opholder dig tit og derfor gerne vil forkæle din musik lidt ekstra, inklusive hvis du skulle få lyst til at spille højt. Du kan også med flot resultat bruge den som side/baghøjtaler i en god hjemmebiograf.

PHANTOM K-serien inkluderer for første gang DALIs unikke frontgrill-mønster på en rund højtalermodel. Dette avancerede mønster får i langt højere grad højtaleren til at falde sammen med omgivelserne, så den f.eks. opfattes som hvid i stedet for grå. Du kan også få specialdesignede ”back-cans”, som gør det muligt at eftermontere K-serie højtalerne i et eksisterende loft, fordi de elegant kan gå ind igennem monteringshullet.

Avancerede og brugervenlige løsninger

Lyden fra PHANTOM K-80 er imponerende klar, fyldig og dynamisk og på et højere kvalitetsniveau i forhold til den mere prisvenlige PHANTOM E-serie. En af årsagerne er brugen af DALIs ikoniske træfiber-membran i bas/mellemtone-enheden, men du får også en højkvalitets softdome-diskant og et avanceret magnetsystem. Lækre detaljer, som du også finder i DALIs traditionelle hi-fi-højtalere.

Tekniske tegninger kan downloades her

Kort om PHANTOM K-80 BACK CAN:

PHANTOM K-80 BACK CAN er en specialdesignet backbox til DALI PHANTOM K-80, som kan installeres gennem udskæringshullet i loftet og derfor er perfekt til eftermontering i et eksisterende loft.

Systemet indeholder:

Streaming musikanlægget, der kan det hele – og gør det bedre end alle andre! Suveræn hi-fi-lyd og geniale muligheder til både musik og TV-lyd.
Antal / 1 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris7.499,-
Her er lofthøjtaleren til dig, der vil nyde din musik i topkvalitet. Lækre tekniske løsninger, flot råstyrke og høj brugervenlighed.
Antal / 2 stk
Forventes på lager 4. juni 2024 Forventes på lager 4. juni 2024
Pris7.998,-
Specialdesignet backbox til DALI PHANTOM K-80, som kan installeres gennem udskæringshullet. Perfekt til eftermontering i eksisterende loft.
Antal / 2 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris1.498,-

HiFi Klubbens
Ekspertvurdering

Fordele

 • Drejbar diskant og EQ-indstilling
 • Nem at drive for forstærkeren
 • Perfekt til loftmontering
 • Tilslutning for subwoofer (både trådløst og via kabel)
 • Specialdesignet backbox til DALI PHANTOM K-80
 • Suveræn lydkvalitet til både musik og TV-lyd

Begrænsninger

 • Ikke indbygget RIAA-forstærker til pladespiller
 • Nogle anlæg i fuld størrelse kan have endnu flere tilslutningsmuligheder og højere råstyrke

Tilbehør til Bluesound POWERNODE N330 + PHANTOM K-80 + BackCAN K-80