Gå til indhold
Kompakt højtaler – Aktive

Argon Audio Audio SOLO + Forte A4Mk2

5.498,-System
På lager. Leveringstid 1-2 hverdagePå lager. Leveringstid 1-2 hverdage
  -
Seriøs musikstreaming uden store apparater? Her er et avanceret hi-fi stereoanlæg bygget ind i højtalerne, og du får flot finish med i købet.
Læs mere om produktet

Læs mere:

Beskrivelse

Argon Audio SOLO + Argon Audio FORTE A4 Mk2 – komplet, elegant og velspillende streaming musikanlæg til trådløs musik, fed TV-lyd og ægte hi-fi-stereo

 • Højkvalitets streaming hi-fi-stereo til trådløs musik, gaming og TV-lyd
 • Stabil og brugervenlig wi-fi-streaming via AirPlay2, Chromecast built-in og Spotify Connect
 • Minimalt med kabler og ekstra apparater
 • Supernem TV-lyd med auto tænd/sluk og kontrol fra din eksisterende TV-fjernbetjening
 • Dedikeret indgang til pladespiller

Argon Audio SOLO og FORTE A4 Mk2 er et elegant, letbetjent og komplet musiksystem, som klarer både højkvalitets trådløs wi-fi-musikstreaming, fed TV-lyd og ægte hi-fi-stereo, uden at du skal se på et stort anlæg i reolen. Med hele 2 x 80 indbyggede watt spiller denne kombination uden problemer lige op med traditionelle hi-fi-anlæg, og hvis du hellere vil fylde din stue med fed lyd end med anlæg og kabler, er du ualmindelig godt hjulpet her, også selvom du er kræsen.

Streaming via wi-fi – en meget bedre oplevelse

SOLO musikstreameren er et gennemført audiofilt produkt, som både giver dig bedre lyd og en langt mere lækker brugeroplevelse i forhold til at streame via højtalernes indbyggede Bluetooth-funktion. Når du streamer over wi-fi, kan du nemlig få lyd i fuld CD-kvalitet, og du slipper også for, at musikken stopper, hvis f.eks. telefonen ringer, eller hvis du bevæger dig hen i den anden ende af dit hjem.

Du vælger bare musikken i din foretrukne app på telefonen og overlader streamingen til SOLO via enten Chromecast eller AirPlay 2. Eller via Spotify Connect, hvis du er Spotify-bruger. Det hele kører nemt, smidigt og superstabilt, og dit telefonbatteri får et meget nemmere og længere liv på denne måde.

Når du streamer via wi-fi kan du også streame videre til valgfrie trådløse AirPlay- eller Chromecast-højtalere i andre rum, for eksempel spille musikken på en trådløs højtaler i køkkenet samtidig med anlægget i stuen. Når du først har prøvet wi-fi-streaming, vil du aldrig gå tilbage til Bluetooth igen.

Stor lyd uden stort anlæg – også til TV, gaming og pladespiller

Via HDMI kan du tilslutte dit TV til højtalerne i optimal digital lydkvalitet og styre lyden fra din eksisterende TV-fjernbetjening. Så har du både den fede lyd og den lækre betjening inklusive automatisk tænd/sluk. Hvis du gamer, kan du sætte FORTE A4 Mk2 på skrivebordet og koble dem direkte til din PC. Mere bas? Vælg den større FORTE A5 Mk2, eller tilføj en subwoofer!

FORTE A4 Mk2 kommer i et enkelt og stilrent skandinavisk design, som fungerer både med og uden stoffronter. Vælg frit den finish, som passer bedst til netop din boligstil. Hvad kan du næsten ønske dig mere? Det skulle da lige være en god pladespiller – og den kan du tilslutte direkte til højtalerne via den dedikerede indgang på bagsiden.

Systemet indeholder:

Giv dit anlæg en seriøs musikstreamer, og nyd trådløs musik i højeste kvalitet. Denne geniale lille boks pumper helt nyt liv i dit anlæg.
Antal / 1 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris1.499,-
Her er alt, hvad du behøver for at spille musik og TV-lyd i superflot lydkvalitet. Bluetooth, HDMI, pladespillerindgang og lækker finish.
Antal / 1 Sæt
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris3.999,-

HiFi Klubbens
Ekspertvurdering

Fordele

 • Højkvalitets streaming hi-fi-stereo til trådløs musik, gaming og TV-lyd
 • Minimalt med kabler og ekstra apparater
 • AirPlay2 og Chromecast built-in til stabil og brugervenlig wi-fi-streaming i fuld CD-kvalitet
 • Spotify Connect og Bluetooth 5.0
 • Understøtter 24-bit HD-lyd via Chromecast og Roon
 • Supernem TV-lyd med auto tænd/sluk og kontrol fra din eksisterende TV-fjernbetjening
 • Dedikeret indgang til pladespiller (MM)
 • Mulighed for multirum med frit produktvalg
 • Fjernbetjening til højtalere medfølger
 • Elegant finish i mat lak eller valnød

Begrænsninger

 • Ikke indbyggede streamingtjenester eller radio
 • Ikke display på front
 • Ikke direkte tilslutning for høretelefoner
 • Højre og venstre højtaler skal forbindes indbyrdes via kabel (medfølger)
 • Ikke integreret vægbeslag på højtalere
 • Dedikerede multirums-systemer kan have mere avancerede muligheder

Tilbehør til Argon Audio Audio SOLO + Forte A4Mk2

Anbefalede produkter