HiFi Klubben

Gå til indhold

Sådan får du fed TV-lyd

Lyden er halvdelen af din filmoplevelse

Dagens ultraflade TV har en lyd, som selv en mobiltelefon burde skamme sig over. Med mindre du kun ser nyheder på tegnsprog, synes vi at du skulle gøre noget ved det. Det kan sagtens gøres både nemt og billigt.

I Hi-Fi Klubben græder vi lidt, når en glad kunde forlader butikken med en fladskærm i verdensklasse. I hvert fald hvis lyden til de flotte billeder skal komme fra TV’ets egne indbyggede højttalere, som ikke er meget større end ølkapsler. Det er ren fornærmelse mod dagens flotte film- og koncertlyd.

Du behøver hverken at være millionær eller tekniknørd for at få ordentlig lyd på dit TV. Der er utallige muligheder, så du kan med garanti også finde en løsning, som er lige i øjet til dit behov. Nedenfor kan du se nogle gode forslag.  

Soundbar – nemt og uproblematisk

En soundbar er en specialdesignet højttaler med indbygget forstærker, som du placerer under dit TV, enten på væggen eller på et hi-fi-møbel. Her får du alt det nødvendige på én gang, og både design og tilslutninger er skabt til at matche et moderne, superslankt TV.

Soundbaren er en rendyrket TV-højttaler på godt og ondt. Du kan godt spille musik på den, men både lydkvalitet og lydbillede får solidt baghjul af en rigtig stereo- eller hjemmebio-løsning. Nogle soundbars kan udbygges med trådløse baghøjttalere til at give surroundfornemmelse, men det er stadig ikke en ægte hjemmebiograf.

Fordele ved soundbar-højttalere

 • Bekvem og ofte økonomisk alt-i-ét løsning
 • Designet til at matche moderne fladskærme
 • Oplagt til vægmontering, men kan også placeres på hylde eller møbel
 • Du kan styre lydstyrken med TV’ets egen fjernbetjening
 • Du kan få digital lydkvalitet fra TV’et
 • Du får minimalt med kabler at slås med

Begrænsninger ved soundbar-højttalere

 • Ikke i nærheden af ægte hi-fi-lyd, specielt ikke til musik
 • Ikke i nærheden af ægte surround, uanset hvad producenten lover
 • Begrænsede tilslutningsmuligheder
Se alle Hi-Fi Klubbens soundbar-højttalere her

 

Aktive højttalere – nemt, fleksibelt og økonomisk

Aktive højttalere er sagen, hvis du bare vil have god TV-lyd så nemt og billigt som overhovedet muligt. Her er forstærkeren indbygget i højttalerne, så du kan koble dem direkte til TV’ets hovedtelefonudgang (tjek først, at dit TV har sådan en – det er ikke en selvfølge i dag).

Du skal ikke ret langt op i pris for at løfte lyden helt enormt i forhold til TV’ets egne højttalere. Nogle aktive højttalere har endda indbygget Bluetooth, så du kan streame al din musik trådløst fra smartphone, mobil, computer m.m. 

Fordele ved aktive højttalere

 • Særdeles nem løsning uden separat anlæg
 • God stereofornemmelse på grund af den store afstand mellem højttalerne
 • Lyder godt både til TV-lyd og musik
 • Du kan styre lydstyrken med TV’ets fjernbetjening
 • Med en Bluetooth-model kan du trådløst spille musik fra din smartphone m.m.
 • Fås i mange størrelser, farver og prisklasser

Begrænsninger ved aktive højttalere

 • Skal normalt tilsluttes via TV’ets analoge hovedtelefonudgang (tjek først, at dit TV har sådan en – det er ikke en selvfølge i dag)
 • Kan se lidt klodset ud ved siden af et ultraslankt væghængt TV
 • Du skal trække et kabel imellem højre og venstre højttaler
 • Bittesmå discounthøjttalere fra computerbutikken vil ikke give dig ordentlig TV-lyd
 Se alle Hi-Fi Klubbens aktive højttalere her

 

 

Stereoanlægget – et rigtigt hi-fi-valg

Det gode gamle stereoanlæg er en strålende løsning både til TV-lyd og musik. Har du allerede et anlæg, behøver du bare at placere dit TV mellem de to højttalere og trække et enkelt kabel over til anlægget. Så har du opgraderet din TV-lyd til luksusklassen.

I dag har du masser af muligheder for at finde en smart kombination, som både lyder godt og ser godt ud. Og god stereo er langt at foretrække frem for dårlig surround. Det er værd at tage med i overvejelserne, hvis musikken også fylder meget i dit liv.

Fordele ved stereoanlægget

 • Strålende hi-fi-lydkvalitet både til TV, film og musik
 • Utallige kombinationer til at matche din smag og dit behov
 • Du har frit højttalervalg på alle hylder
 • Du behøver kun to højttalere
 • Opsætning og betjening er nemmere end med en fuld hjemmebiograf
 • Nogle nyere forstærkermodeller kan fjernbetjenes med TV’ets fjernbetjening

Begrænsninger ved stereoanlægget

 • Du får ”kun” stereo – ikke surround
 • Ikke alle kombinationer er lige kompakte eller elegante
 • Du skal som regel bruge separat fjernbetjening til TV og anlæg (med mindre du køber en af de forstærkere, som i forvejen er forberedt til TV-fjernbetjeninger)
 • Du slipper ikke for lidt kabler
 • I nogle kombinationer kan du få brug for en (billig) omformer fra digital til analog lyd
Se forslag til stereosystemer her

 

 

Surround-hjemmebio – den helt ægte vare

En surround-hjemmebiograf placerer dig midt i begivenhedernes centrum. Her skal du bare spænde sikkerhedsselen og nyde den fantastiske højopløste multikanals-lyd fra Blu-ray og HD-spilkonsoller. Præcis som i biografen, men her kan du pause filmen, når naturen eller popcornene kalder.

I mange systemer kan TV og receiveren i hjemmebiografen kommunikere med hinanden, når de er koblet sammen via HDMI. Så kan du styre de vigtigste funktioner fra én fjernkontrol (f.eks. lydstyrke, tænd/sluk og play/pause). Det er en enorm fordel i dagligdagen.

Fordele ved surround

 • Du får den fulde filmoplevelse ligesom i biografen.
 • Utallige kombinationer til at matche din smag og dit behov.
 • Du har frit højttalervalg på alle hylder.
 • Et godt surroundanlæg spiller også musik i fin hi-fi-kvalitet.
 • Du kan ofte styre alle de vigtigste funktioner via én fjernkontrol.
 • Du kan komme godt i gang for samme pris som en god soundbar.

Begrænsninger ved surround

 • Opsætning og betjening kan give lidt udfordringer i starten. Nogle nyere løsninger tilbyder dog enkel brugerflade, trådløse baghøttalere og trådløs subwoofer, som gør alt dette MEGET nemmere.  
 • Du skal have plads til minimum 5 højttalere plus subwoofer.
 • Du slipper ikke for at trække en del kabler – med mindre du vælger en af de nyere løsninger med trådløse baghøjttalere og trådløs subwoofer.
 • Et stereoanlæg til samme pris lyder bedre til musik.
Se forslag til hjemmebio-systemer her

 

Kom ind og oplev mere i din nærmeste Hi-Fi Klubben butik

Det er altid godt at læse om hi-fi, og vores hjemmeside er selvfølgelig verdens bedste sted at gøre det. Men musik handler altså om at få noget fed lyd hældt i ørerne. Kom ind i din nærmeste Hi-Fi Klubben butik – så giver vi dig en på opleveren!

Vi tror du vil kunne lide mere end bare denne side

Vi bruger småkager, aka cookies (informationskapsler), så du bl.a. kan bruge vores netbutik. Vi bruger dem også til at finde ud af, hvordan vores netsider bliver brugt, så vi hele tiden kan forbedre os, selvfølgelig imens vi lytter til vores favoritmusik. Ved at fortsætte accepterer du alt dette. Læs mere om cookies her