Gå til indhold
Stereosystem

Bluesound POWERNODE + Oberon 1

9.797,-System
Før 10.497,-Spar 700,-
På lager. Leveringstid 1-2 hverdagePå lager. Leveringstid 1-2 hverdage
  -
Streaming musikanlæg, der giver baghjul til soundbarer og trådløse smarthøjtalere. Her får du ægte hi-fi stereo til både musik og TV-lyd.
Læs mere om produktet

Læs mere:

Beskrivelse

Bluesound POWERNODE (N330) + DALI OBERON 1 – superkompakt streaming musikanlæg med ægte hi-fi-lyd, multirum og masser af smarte muligheder

 • Ægte hi-fi-stereo til både streaming musik og TV-lyd
 • Supernem TV-lyd via HDMI
 • Mulighed for tilkobling af pladespiller og andre lydkilder
 • Nem opsætning, inkl. multirum med brugervenlig app-kontrol
 • Mulighed for surround via trådløse Bluesound baghøjtalere

Sidder du og tror, at fremtiden er små trådløse højtalere? Så tro om igen – der er nemlig stadig intet, der kan matche rigtig hi-fi. Til dette Bluesound system har vi valgt de superkompakte OBERON 1 højtalere fra danske DALI. En kombination, som er 100% lige så smart som de såkaldte ”smarthøjtalere”, men med masser af trumfer gemt i ærmet samt en lydkvalitet, som ingen soundbar eller små trådløse højtalere nogensinde kommer i nærheden af.

Bluesound POWERNODE er et suverænt trådløst musikanlæg, som i ét kompakt apparat giver dig alt det, du har brug for til al din musik og TV-lyd. Lyden er vaskeægte hi-fi-stereo, du slipper for at få et stort anlæg ind i stuen, og finishen på højtalerne vælger du frit efter din personlige smag. Du får den dobbelte effekt i forhold til den mindre POWERNODE EDGE, så du kan uden problemer drive et par solide gulvhøjtalere, hvis det skulle blive aktuelt.

Kan du på den anden side leve uden de store lydtryk og den allerdybeste bas, er du særdeles godt hjulpet med denne kompakte pakke. For mere og bedre bas kan du alternativt vælge at tilføje en separat subwoofer, præcis som til markedets ”smarte soundbarer”. Som en ekstra bonus kan du tilføje trådløse Bluesound surround-baghøjtalere, så du kan få en lydoplevelse på et helt nyt niveau, når du ser TV og film.

Masser af streaming – masser af muligheder

Du kan streame uendelige mængder af musik fra TIDAL, Spotify Connect, Deezer og andre musiktjenester, og du kan spille alverdens lydformater – inklusive 24-bit – i uovertruffen kvalitet. Du styrer hele dynen trådløst fra din smartphone/tablet via den smarte BluOS-app.

I modsætning til de fleste ”smarte højtalere” får du direkte tilslutning til eksterne lydkilder uden brug af adapter eller andre fiksfakserier. Så kan du også nyde lyden fra f.eks. din pladespiller, og du kan endda sende musikken videre til trådløse Bluesound højtalere i andre rum. Du skal bare sørge for at vælge en pladespiller med indbygget RIAA-forstærker.

Genialt til TV-lyd og multirum

Bluesound har gjort det utrolig nemt at få superlyd fra dit TV. POWERNODE har nemlig HDMI-tilslutning, så lydstyrke m.m. kan styres via din eksisterende TV-fjernbetjening. Bare tilslut TV’et med et HDMI-kabel én gang for alle – så har du TV-lyd i topkvalitet på anlægget. POWERNODE tænder og slukker selvfølgelig automatisk sammen med dit TV.

Hvis du vil have musik i flere rum, supplerer du bare med trådløse Bluesound højtalere, for eksempel en PULSE FLEX til det lille rum eller PULSE2 til det lidt større. Det er så nemt, at hele familien kan finde ud af det, og i løbet af ingen tid kan du få musikken ud i alle hjørner af dit hjem. Men pas på – når du først har prøvet det, er der ingen vej tilbage!

DALI OBERON 1 – superkompakt højtaler med overbevisende hi-fi-kvaliteter til både musik og filmlyd

DALI OBERON 1 er den mindste model i OBERON-serien, og den er lige til at placere på en hylde eller på væggen via det integrerede vægbeslag. Her får du stor lyd uden store højtalere, og med DALIs unikke SMC-magnetsystem og en ultra-letvægts softdome-diskant præsterer OBERON 1 et klart, dynamisk og velopløst lydbillede, som får alle slags musik og filmlyd til at præsentere sig flot i et mindre rum.

Hvis OBERON 1 ikke er det helt optimale højtalervalg til netop din smag eller dit behov, hjælper HiFi Klubben dig gerne med at finde et godt alternativ. Vi har markedets største udvalg af kvalitetshøjtalere i alle størrelser og prisklasser.

Systemet indeholder:

OBERON-seriens ultrakompakte lillebror giver dig masser af imponerende hi-fi-lyd og fylder næsten intet. Både til væg, reol og stander.
Antal / 1 par
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris2.998,-
Streaming musikanlægget, der kan det hele – og gør det bedre end alle andre! Suveræn hi-fi-lyd og geniale muligheder til både musik og TV-lyd.
Antal / 1 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris7.499,-

HiFi Klubbens
Ekspertvurdering

Fordele

 • Indbygget 2 x 80 watt stereoforstærker med suveræn hi-fi-lydkvalitet
 • Supernem TV-lyd i topkvalitet via HDMI
 • Mulighed for surround via trådløse Bluesound baghøjtalere
 • Mulighed for tilkobling af pladespiller og andre lydkilder
 • Nem opsætning og brugervenlig app-kontrol
 • Touchpanel i glas på topplade til grundlæggende betjening
 • Apple AirPlay 2 og Bluetooth med tovejs-funktion til trådløse høretelefoner
 • Mange streamingtjenester (TIDAL, Spotify Connect, Deezer, Qobuz, Roon Ready, internetradio m.fl.)
 • Fuld trådløs integration med Bluesound multirums-systemet
 • Kan udbygges med separat subwoofer for endnu bedre og dybere bas, evt. trådløst (ekstratilbehør)
 • Kompakte hi-fi-højtalere med flotte allround-kvaliteter

Begrænsninger

 • Ikke indbygget RIAA-forstærker til pladespiller
 • Naturlige begrænsninger i dybbas og lydtryk
 • Stemmestyring kræver separat smarthøjtaler (ekstratilbehør)
 • Nogle anlæg i fuld størrelse kan have endnu flere tilslutningsmuligheder
 • Nogle alternativer understøtter endnu flere streamingtjenester

Anbefalede produkter