Gå til indhold
Indbygningshøjtaler til loft

Sonos Sonos Amp + DALI PHANTOM K-80 + Backbox

15.285,-System
Forventes på lager 4. juni 2024
  -
PHANTOM K-60 er en avanceret 6” lofthøjtaler, som vil give dig lyd af meget høj kvalitet uden synlige højtalere i rummet. Perfekt til f.eks. køkken/alrum og andre steder, hvor du gerne vil forkæle musikken og dine ører lidt ekstra.
Læs mere om produktet

Læs mere:

Beskrivelse

Sonos Amp + PHANTOM K-60 + PHANTOM BackCAN K-60 - Her er lofthøjtaleren til dig, der vil nyde din musik i topkvalitet. Lækre tekniske løsninger, flot lyd og høj brugervenlighed.

 • Kompakt design og nem opsætning via Sonos app
 • Kraftig indbygget 2 x 125 watt stereoforstærker
 • Brugervenlig højtalertilslutning
 • Perfekt til loftmontering
 • Nem at drive for forstærkeren
 • Spesialdesignet backbox til DALI PHANTOM K-60
 • Kan eftermonteres gennem udskæringshul

DALI PHANTOM K-60:

PHANTOM K-60 er en tovejs 6,5” lofthøjtaler med avancerede tekniske løsninger, der gør den i stand til at fylde et rum med lyd i meget høj kvalitet. Et godt valg til f.eks. køkken/alrum og andre rum, hvor du opholder dig tit og derfor gerne vil forkæle din musik og dine ører lidt ekstra. Du kan også med flot resultat bruge den som side/baghøjtaler i en god hjemmebiograf.

PHANTOM K-serien inkluderer for første gang DALIs unikke frontgrill-mønster på en rund højtalermodel. Dette avancerede mønster får i langt højere grad højtaleren til at falde sammen med omgivelserne, så den f.eks. opfattes som hvid i stedet for grå. Du kan også få specialdesignede ”back-cans”, som gør det muligt at eftermontere K-serie højtalerne i et eksisterende loft, fordi de elegant kan gå ind igennem monteringshullet.

Avancerede og brugervenlige løsninger

Lyden fra PHANTOM K-60 er imponerende klar, fyldig og dynamisk og på et højere kvalitetsniveau i forhold til den mere prisvenlige PHANTOM E-serie. En af årsagerne er brugen af DALIs ikoniske træfiber-membran i bas/mellemtone-enheden, men du får også en højkvalitets softdome-diskant og et avanceret magnetsystem. Lækre detaljer, som du også finder i DALIs traditionelle hi-fi-højtalere.

PHANTOM K-60 er nem at montere, og du kan indstille både selve højtaleren og diskanten, så lyden får den optimale klang og retning.

Tekniske tegninger kan downloades her

Sonos Amp:

Amp er et stærkt trådløst musikanlæg, som med sine 2 x 125 watt kan drive et sæt rigtig gode hi-fi-højtalere. Du kan vælge præcis den højttalermodel, som passer til din pengepung og din indretning, og du får detaljer, dynamik og stereobillede på højt niveau. En rigtig god løsning til stuen, ikke mindst fordi Amp også kan få det bedste ud af din TV-lyd.

Amp er forberedt til stemmestyring, så du kan styre både Sonos og et voksende hav af andre smart-funktioner i dit hjem blot ved at udtale dit ønske. For at udnytte funktionen skal du bare bruge en smarthøjtaler, for eksempel Sonos’ egen One-højtaler, Beam-soundbaren eller en hvilken som helst anden smarthøjtaler til stemmestyring. Sådan en kan du fås til ganske små penge, hvis du kun har brug for stemmestyrings-funktionen. Alternativt kan du bruge din smartphone.

DALI PHANTOM K-60 BACK CAN:

PHANTOM K-60 BACK CAN er en specialdesignet backbox til DALI PHANTOM K-60, som kan installeres gennem udskæringshullet i loftet og derfor er perfekt til eftermontering i et eksisterende loft.

Systemet indeholder:

Amp er et stærkt trådløst musikanlæg med streaming, stemmestyring, multirum og fed TV-lyd via HDMI. Hvad behøver du mere?
Antal / 1 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris5.789,-
Her er lofthøjtaleren til dig, der vil nyde din musik i topkvalitet. Lækre tekniske løsninger, flot råstyrke og høj brugervenlighed.
Antal / 2 stk
Forventes på lager 4. juni 2024 Forventes på lager 4. juni 2024
Pris7.998,-
Specialdesignet backbox til DALI PHANTOM K-80, som kan installeres gennem udskæringshullet. Perfekt til eftermontering i eksisterende loft.
Antal / 2 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris1.498,-

HiFi Klubbens
Ekspertvurdering

Fordele

 • Basale funktioner kan styres direkte via knapper på forpladen (lydstyrke, play/pause m.m.)
 • Kraftig indbygget 2 x 125 watt stereoforstærker
 • Fuld integration af streamingtjenesterne TIDAL, Spotify, YouSee Musik, Apple Music, Deezer, Napster og mange flere*
 • Brugervenlig højtalertilslutning
 • Unikt specialmønster i frontgrill giver ”farve” og matcher omgivelserne

Begrænsninger

 • Nogle alternativer er endnu nemmere at installere
 • Ikke indbygget Bluetooth
 • Kun digital audio-ind via HDMI eller optisk adapter til HDMI (ekstratilbehør)

Tilbehør til Sonos Sonos Amp + DALI PHANTOM K-80 + Backbox