Gå til indhold
Stereosystem

NAD C399 + DALI Opticon 6 mk2

32.997,-System
På lager. Leveringstid 1-2 hverdagePå lager. Leveringstid 1-2 hverdage
 Opleves i
Avanceret hi-fi-stereoanlæg med fabelagtig lydkvalitet. Kan modul-opgraderes med Bluesound streaming/multirum, Dirac rumkorrektion m.m.
Læs mere om produktet

Læs mere:

Beskrivelse

NAD C 399 + DALI OPTICON 6 MK2 – avanceret hi-fi-stereoanlæg med 2 x 180 watt, Hypex nCore teknologi, fantastisk lydkvalitet og mulighed for indbygget Bluesound og Dirac rumkorrektion

 • Særdeles fyldig og detaljeret hi-fi-lyd med høj råstyrke
 • HDMI/eARC til optimal digital TV-lyd inkl. auto tænd/sluk og lydkontrol via TV-fjernkontrol
 • Kan modul-udbygges med Bluesound streaming/multirum, Dirac rumkorrektion m.m.
 • Dedikeret RIAA/pladespillerindgang (MM)
 • Råstærke gulvhøjtalere med flotte hi-fi-kvaliteter ved enhver lydstyrke

NAD C 399 og DALI OPTICON 6 MK2 er et fuldblods hi-fi-stereoanlæg til både musik og TV-lyd. C 399 er topmodellen i NAD’s Classic-serie, og med sin eksklusive Hypex nCore teknologi giver den dig præstationer på et niveau, som du aldrig før har set i denne prisklasse. De gulvstående DALI-højtalere er samtidig en fryd for både øjet og øret med deres avancerede teknologi og flotte finish.

Tovejs Bluetooth, nem TV-lyd med HDMI og geniale udvidelsesmuligheder

C 399 kommer her i grundversionen med de gængse digitale lydtilslutninger (coaxial, optisk), analoge tilslutninger inkl. pladespiller (MM) samt højkvalitets høretelefonudgang. Via Bluetooth kan du spille trådløs musik direkte fra din telefon, tablet m.m. Du får endda tovejs funktion, så du også kan spille trådløst fra forstærkeren til et par trådløse høretelefoner.

HDMI-indgangen med eARC gør det nemt at tilslutte dit TV og få TV-lyden over på anlægget i optimal digital kvalitet. Forstærkeren vil automatisk tænde sammen med TV’et, og du kan styre lydstyrken på anlægget med din eksisterende TV-fjernbetjening.

Med NAD’s geniale MDC2-indbygningsmoduler kan det blive endnu mere fantastisk. Bluesound er forlængst anerkendt som et af markedets allerbedste trådløse musiksystemer til streaming og multirum, og det kræver kun en skruetrækker og et par minutter at bygge det ind i din C 399 via BluOS-udvidelsesmodulet. Så har du alverdens trådløse musik lige under fingerspidserne på din telefon, og du får Dirac rumkorrektion og mulighed for stemmestyring med i købet. Med denne kombination er du klar til at løse næsten enhver musikalsk udfordring til topkarakter.

DALI OPTICON 6 MK2 – allround gulvhøjtaler med overbevisende hi-fi-kvaliteter

OPTICON 6 MK2 er en solid og relativt kompakt gulvhøjtaler. To styk 6,5” bas/mellemtone-enheder med DALIs unikke SMC-magnetsystem, eksklusivt dobbelt diskantmodul og seriøs kvalitet helt ned i de mindste detaljer giver en særdeles ren, dynamisk og detaljeret lyd, som uden problemer kan fylde en almindelig stue med lyd, der både kan høres og føles.

Hvis OPTICON 6 MK2 ikke er det helt optimale højtalervalg til netop din smag eller dit behov, hjælper HiFi Klubben dig gerne med at finde et godt alternativ. Vi har markedets største udvalg af kvalitetshøjtalere i alle størrelser og prisklasser.

Systemet indeholder:

Solid gulvhøjtaler, som er spækket med avanceret teknologi og klar til at fylde din stue med musik og filmlyd af høj hi-fi-klasse. Flere farver.
Antal / 1 par
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris14.998,-
NAD C 399 er topmodellen i Classic serien, og den giver dig hi-fi præstationer på et niveau, som aldrig før er set i denne prisklasse.
Antal / 1 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris17.999,-

HiFi Klubbens
Ekspertvurdering

Fordele

 • Baseret på eksklusiv Hypex nCore forstærkerteknologi
 • Særdeles fyldig og detaljeret hi-fi-lyd med høj råstyrke
 • HDMI/eARC til optimal digital TV-lyd inkl. auto tænd/sluk og lydkontrol via TV-fjernkontrol
 • To pladser til MDC2 udvidelsesmoduler, f.eks. Bluesound streaming/multirum og Dirac rumkorrektion
 • Dedikeret RIAA/pladespillerindgang (MM)
 • Tovejs Bluetooth-funktion inkl. aptX HD
 • Højkvalitets tilslutning til høretelefoner på front
 • Råstærke gulvhøjtalere med flotte hi-fi-kvaliteter ved enhver lydstyrke

Begrænsninger

 • Ikke indbygget Bluesound/Dirac rumkorrektion i basisversion
 • MC-pickupper kræver separat RIAA-forstærker
 • Ikke albumvisning på frontdisplay
 • App-kontrol og stemmestyring kræver BluOS-modul (ekstratilbehør)

Tilbehør til NAD C399 + DALI Opticon 6 mk2

Anbefalede produkter