Gå til indhold
Kompakt højtaler – Aktive

DALI Oberon 1C + Soundhub + BluOS

11.999,-System
Før 16.196,-Spar 4.197,-
På lager. Leveringstid 1-2 hverdagePå lager. Leveringstid 1-2 hverdage
  -
Trådløse kompakthøjtalere med Bluesound musikstreaming, ægte hi-fi-lyd og supernem betjening. OBERON C og DALI EQUI giver dig det hele!
Læs mere om produktet

Læs mere:

Beskrivelse

DALI OBERON 1 C + SOUND HUB + BluOS – trådløst og kompakt hi-fi-højtalersystem med Bluesound musikstreaming

 • Trådløse EQUI kompakthøjtalere med indbygget forstærker
 • Bluesound trådløs musikstreaming med multirum samt indbygget Bluetooth
 • Mulighed for nem TV-lyd og ægte trådløs surround via HDMI-modul (ekstratilbehør)
 • Mulighed for trådløse subwoofere via adapter (ekstratilbehør)
 • Nem opsætning og betjening

DALI OBERON 1 C + SOUND HUB + BluOS er et kompakt trådløst EQUI højtalersystem, der giver dig de lækre musikoplevelser, som du kender og elsker fra et godt traditionelt hi-fi-anlæg. Bare uden den store forstærker og de tykke højtalerkabler, som normalt følger med. Forstærkeren er nemlig indbygget i de trådløse højtalere. Hvis du sætter pris på seriøst god lyd, brugervenlighed og elegant indretning, har du en fremragende løsning her.

Bluesound streaming og multirum – prikken over i’et

Via det smarte Bluesound indbygningsmodul får du en helt unik løsning med alt det bedste fra både det traditionelle stereoanlæg og det nye trådløse hi-fi univers. Og uden at gå på kompromis med kvaliteten noget sted, snarere tværtimod. Med Bluesound og OBERON C kan du nemlig opnå en lydkvalitet, som er endnu bedre end CD – fuldt trådløst!

Bluesound er markedets mest velspillende multirums-musiksystem, som giver dig internetradio, streamingtjenester (TIDAL, Spotify, Deezer, Qobuz m.fl.), app-kontrol og alverdens musik lige under fingerspidserne på din smartphone og med mulighed for trådløs streaming i højopløst 24-bit kvalitet. Samtidig får du muligheden for at tilføje trådløse Bluesound-højtalere overalt i dit hjem og stadig med fuld kontrol af hele systemet fra din smartphone.

Udbyg dit DALI EQUI system med HDMI, surround og trådløs subwoofer

DALI EQUI er en familie af trådløse, aktive hi-fi-højtalere og tilbehør, som giver dig utallige muligheder for at opbygge præcis det trådløse hi-fi-anlæg, som passer til dit behov. Og alle EQUI produkter er fuldt kompatible med hinanden, så du kan gøre det i det tempo, der passer dig og din pengepung. SOUND HUB har plads til to udvidelsesmoduler, som for alvor kan få tingene til at ske.

I denne pakke indgår et modul til Bluesound musikstreaming med multirum, så du trådløst kan fylde hele dit hjem med alverdens musik. Hvis det skal være endnu mere lækkert, kan du tilkøbe et HDMI-modul, som giver dig supernem TV-lyd og mulighed for ægte trådløs surroundlyd i helt op til 7 kanaler. Du kan også tilkøbe en smart trådløs adapter, som gør det muligt at koble en eller flere valgfrie subwoofere til dit højtalersystem.

Det trådløse DALI EQUI højtalersystem tilbyder en rigtig hi-fi-løsning for ALLE – inklusive for dig, der ikke har lyst til et komplet anlæg med alle kabler og dimser, men stadig gerne vil have suveræn lydkvalitet! 

Nem i brug og masser af tilslutninger

SOUND HUB har både digitale og analoge tilslutninger (optisk, coaxial, RCA, minijack), så du kan tilkoble alle dine eksisterende lydkilder. Den trådløse signaloverførsel til højtalerne er selvfølgelig lynhurtig (low latency), så du ikke vil opleve forsinkelse mellem billede og lyd, hvis du bruger systemet til TV-lyd.

Alle indgange har auto-tænd, og højtalerne tænder også automatisk, så du kan spille musik med det samme. Lydstyrken klarer du fra den medfølgende Bluetooth-baserede fjernbetjening, direkte på SOUND HUB eller fra din telefon, hvis du spiller over Bluesound eller Bluetooth. Hvis du udbygger med HDMI-modulet, får du endnu flere og endnu smartere muligheder for at betjene systemet.

Systemet indeholder:

Kontrolcentret i DALIs EQUI systemer. Her samles alle musiksignaler og sendes trådløst videre til højtalerne. Kan modul-udbygges.
Antal / 1 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris4.499,-
Ægte trådløs hi-fi behøver hverken at være stort, svært eller dyrt. Disse kompakte højtalere er klar til at levere vellyd til både musik og TV.
Antal / 1 Sæt
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris7.998,-
Byg Bluesound ind i din DALI SOUND HUB. Så har du trådløs high-end streaming uden ekstra kabler og apparater i reolen. Supernem montering.
Antal / 1 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris3.699,-

HiFi Klubbens
Ekspertvurdering

Fordele

 • Trådløse EQUI kompakthøjtalere med indbygget Klasse D forstærker
 • Særdeles ren og dynamisk hi-fi-lyd
 • Bluesound trådløs musikstreaming med multirum samt indbygget Bluetooth
 • Nem opsætning og betjening
 • Mulighed for supernem TV-lyd og ægte trådløs surround via HDMI-modul (ekstratilbehør)
 • Mulighed for trådløse subwoofere via adapter (ekstratilbehør)
 • Indbygget Bluetooth til trådløs musik direkte fra telefon, tablet, PC/Mac m.m.
 • Trådløs signaloverførsel i 24-bit HD-kvalitet mellem SOUND HUB og højtalere
 • Auto-tænd/sluk på alle indgange
 • Tilslutninger til både analoge og digitale lydkilder
 • Integreret vægbeslag på højtalere
 • Bluetooth-baseret fjernbetjening medfølger

Begrænsninger

 • HDMI-modul er ekstraudstyr
 • Trådløs forbindelse til subwoofere kræver DALI WSR adapter
 • Ikke indbygget RIAA-forstærker til pladespiller