Gå til indhold

Køb kvalitet, der kan repareres. Det er godt både for dig og for miljøet.

I HiFi Klubben lever vi af at sælge elektronik, og vi er godt klar over, at det koster lidt på miljøsiden. Til gengæld har vores produkter altid været af høj kvalitet, og de holder længe, ofte i årtier. Det er meget bedre for miljøet, end hvis du køber billige brug-og-smid-væk produkter, som du udskifter med et par års mellemrum.

Selv gode produkter kan gå i stykker, men så har vi HiFi Klubbens serviceværksted i baghånden. Det er et af Europas største hi-fi-specialværksteder, og vores erfarne teknikere kan næsten altid puste nyt liv i et apparat, også selvom det måske er 20 år siden, at det blev langet over disken i butikken. Eller endnu mere. Vi har nemlig et meget tæt samarbejde med vores leverandører, og vi har opbygget et enestående lager af reservedele til vores produkter. Derfor kan vi klare opgaver, som andre må opgive.

VIDEO:

Her får dit anlæg
nyt liv

Se med, når Christoffer besøger HiFi Klubbens store serviceværksted. Her oser alt af hi-fi-passion og kompetence, og næsten alt kan repareres. Også selvom grejet har 20 år eller mere på bagen.
Et par hi-fi-højtalere og en god stereoforstærker kan gå i arv til dine børn.

10 års
medlemsgaranti

Rigtige hi-fi-højtalere giver dig superlyd og kan holde i årtier. Derfor giver vi hele 10 års medlemsgaranti på dem.

Langtidsholdbart er
bæredygtigt

Nogle lydprodukter lever længere end andre. Et par hi-fi-højtalere og en god stereoforstærker kan gå i arv til dine børn, mens for eksempel TV og trådløse alt-i-ét højtalere bliver hurtigere forældet, fordi tiderne og teknologien ændrer sig. Men selv en Bluetooth-højtaler eller et par bittesmå øreprop-høretelefoner fortjener at leve så længe som muligt, og det giver god mening at købe noget ordentligt.

Når du vælger et langtidsholdbart kvalitetsprodukt, er du med til at spare på vores kostbare ressourcer, og det er også en god investering på den lange bane. En god stereoforstærker kan repareres mange år frem i tiden, du kan opgradere den hen ad vejen med f.eks. en streamingboks, du kan ofte få en god brugtpris og ikke mindst: Du kan nyde den gode lyd hver eneste gang, du tænder for anlægget. Kort sagt win-win, både for dig og for miljøet.

Skidt eller
kanel?

Inden du får julelys i øjnene og farer ned i kælderen for at grave morfars gamle anlæg frem, så skal du selvfølgelig være realistisk. Ikke alt gammelt hi-fi kan repareres, og nogle gange er det bedre at køre grejet på genbrugspladsen, så råmaterialerne i det mindste bliver genbrugt i stedet for at lande i naturen.

Hvis du på den anden side er så heldig at have et godt stykke hi-fi stående, som trænger til en kærlig hånd, så er det absolut værd at undersøge, om det kan repareres. Lyden kan stadig være tiptop, og et gammelt anlæg i flot stand kan være cool på samme måde som en velholdt klassisk bil. Genbrug er oppe i tiden, og hvis du savner de moderne trådløse bekvemmeligheder, kan det næsten altid klares med en separat boks.

Kan det
repareres?
Sådan hjælper vi dig videre

Hvis dit hi-fi driller, vil vi selvfølgelig gøre vores bedste for at hjælpe dig. Ring til vores kundeservice, eller tag apparatet eller højtaleren under armen, og kig ind i din HiFi Klubben butik for en uforpligtende snak. Nogle gange kan problemet løses ved at trykke på den rigtige knap eller på anden simpel vis, og så er du kørende igen.

Hvis vi ikke kan klare problemet i butikken, hjælper vi med at få apparatet videre til vores serviceværksted, eller vi finder en anden god løsning til dig. En ærlig og professionel vurdering er en del af vores kundeservice, både i dag og i morgen. Resten er op til dig.
Find butik