Gå til indhold
DALI DALI Oberon 7 C + Sound Hub Compact Aktivt højtalersystem Aktivt højtalersystem

DALIOberon 7 C + Sound Hub CompactAktivt højtalersystem

Trådløst højtalersystem med masser af kræfter, fed hi-fi lyd og utallige muligheder, inklusive smart TV-lyd med kontrol fra din TV-fjernbetjening.
System15.597,-
På lager. Leveringstid 1-2 hverdagePå lager. Leveringstid 1-2 hverdage
 Opleves i
PriceRunner

Læs mere:

Beskrivelse

DALI OBERON 7 C + SOUND HUB COMPACT – råstærkt trådløst hi-fi højtalersystem med masser af muligheder til musik og TV-lyd

OBERON 7 C og SOUND HUB COMPACT er et unikt trådløst højtalersystem, som vil give dig de helt store og gåsehuds-fremkaldende musikoplevelser som du kender og elsker fra et tungt traditionelt hi-fi-anlæg, bare uden den store forstærker og de tykke højtalerkabler, som normalt følger med. Forstærkeren er nemlig indbygget i de trådløse højtalere.

Du får Bluetooth til trådløs musik direkte fra smartphone m.m., og med auto-tænd går det som en leg at høre musik. Du kan gemme SOUND HUB COMPACT bag en låge i et hi-fi-møbel eller endda fladt bag dit TV, hvis du har lidt luft på bagsiden. I så fald kan du udnytte det integrerede nøglehuls-beslag. Hvis du sætter pris på seriøst god lyd, brugervenlighed og elegant indretning, er OBERON 7 C + SOUND HUB COMPACT allerede svaret på dine bønner. Men det stopper ikke her.

Perfekt til trådløs TV-lyd og musik i ægte hi-fi kvalitet

Via den smarte SOUND HUB COMPACT får du digital HDMI-tilslutning til dit TV inkl. Audio Return Channel (ARC), og det giver dig helt nye og lækre muligheder. Så kan du nemlig styre lydstyrken fra din eksisterende TV-fjernbetjening, og det hele tænder og slukker automatisk, så du kun skal koncentrere dig om at nyde den gode lyd.

En Bluesound musikstreamer eller tilsvarende kan give dig adgang til trådløs musikstreaming i suveræn kvalitet på et letbetjent trådløst anlæg – med hele molevitten lige under fingerspidserne på din smartphone. Du kan også tilslutte dine andre lydkilder og stadig nyde godt af den trådløse tilslutning og betjening af højtalerne. Alt det bedste fra det traditionelle og det trådløse hi-fi-univers samlet i ét system!

OBERON 7 C fås med finish i sort ask, hvid mat, lys eg og mørk valnød. Fjernbetjening medfølger.

OBS: Alle højtalere i OBERON C systemet kræver en SOUND HUB COMPACT (alternativt SOUND HUB). Forbindelsen mellem højtalere og sound hub er fuldt trådløs, men alle trådløse funktioner (inkl. Bluetooth) samt alle indgange til lydkilder kører via hubben.

Læs mere om OBERON 7 C trådløs gulvhøjtaler

Læs mere om SOUND HUB COMPACT trådløs forforstærker 

Systemet indeholder:

Ægte trådløs hi-fi fås også i de tunge vægtklasser. Disse solide EQUI gulvhøjtalere er klar til at give dig lyd, der går lige i mellemgulvet.
Antal / 1 par
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris13.398,-
Kompakt kontrolboks til dit trådløse EQUI højtalersystem. Tilslut musik og HDMI TV-lyd, og send alt videre til højtalerne i HD-kvalitet.
Antal / 1 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris2.199,-
DALI DALI Oberon 7 C + Sound Hub Compact Aktivt højtalersystem Aktivt højtalersystem

Highlights

 • Trådløse gulvhøjtalere med indbygget forstærker
 • Flot hi-fi-lyd med masser af råstyrke, også i større stuer
 • Højkvalitets digital TV-lyd via HDMI, inkl. auto tænd/sluk og volumenkontrol fra din eksisterende TV-fjernbetjening
 • Bluetooth 5.0 til trådløs musik direkte fra telefon, tablet, PC/Mac m.m.
 • Tilslutning for både analoge og digitale musikkilder inkl. auto-tænd og automatisk indgangsvalg
Lars Bo
Aalborg City Syd
99 butikkerFind nærmeste butik
Lars Bo

HiFi-Klubbens
Ekspertvurdering

 • Trådløse gulvhøjtalere med indbygget Klasse D forstærker
 • Særdeles ren og råstærk lyd, også i større stuer
 • Nem opsætning og betjening
 • Højkvalitets digital TV-lyd via HDMI, inkl. auto tænd/sluk og volumenkontrol fra din eksisterende TV-fjernbetjening
 • Sound hub kan placeres på væg bag TV eller bag låge i TV-møbel
 • Indbygget Bluetooth 5.0 til trådløs musik direkte fra smartphone, tablet, mobil, PC/Mac m.m.
 • Trådløs signaloverførsel i 24-bit HD-kvalitet mellem SOUND HUB COMPACT og højtalere
 • Auto-tænd/sluk på alle indgange  
 • Tilslutninger til både analoge og digitale musikkilder

Anbefalede produkter