Gå til indhold
HEGEL HEGEL H95 + DALI OPTICON 6 MK2 Stereosystem Stereosystem

HEGELH95 + DALI OPTICON 6 MK2Stereosystem

Et stærkt full-size hi-fi-anlæg til dig, der sætter pris på varm og musikalsk analog lyd til både analoge og digitale musikkilder
System31.997,-
Forventes på lager 12. december 2022
 Opleves delvist i
PriceRunner

Læs mere:

Beskrivelse

Hegel H95 + DALI OPTICON 6 MK2 – eksklusivt hi-fi musikanlæg med lækker analog lyd og digitale muligheder

Hegel H95 og DALI OPTICON 6 MK2 er et full-size stereo musikanlæg for kræsne musikelskere. H95 er en audiofil og yderst velspillende 2 x 60 watt analog stereoforstærker, som giver dig den ægte Hegel-oplevelse til en pris, der stadig er overkommelig for almindelige entusiaster. Lydbilledet er stort, dynamisk og detaljeret med den unikke musikalitet, Hegel er kendt for.

I forhold til de større modeller er der skåret lidt på effekten, finishen er lidt mindre ekstravagant, og enkelte funktioner er udeladt. Til gengæld sparer du en god håndfuld penge, og du får stadig masser af avancerede muligheder, også til din digitale musik.

Uanset om du spiller din musik fra vinyl, CD eller streaming, kan H120 give dig en optimal løsning. Ud over den overdådige analoge forstærkerdel får du nemlig også digitale indgange og indbygget netværk med streaming.

DALI OPTICON 6 MK2 – kompakt og avanceret gulvhøjtaler

OPTICON 6 MK2 er en velbygget, stilren og relativt kompakt gulvhøjtaler med overbevisende hi-fi kvaliteter. Den klarer alle musikgenrer og filmlyd i overlegen stil, og den er ikke større, end at den stadig kan indpasses i et moderne boligmiljø uden at tage hele opmærksomheden.

Med DALIs unikke SMC-magnetsystem og seriøs kvalitet helt ned i de mindste detaljer er OPTICON 6 MK2 i stand til at levere en særdeles ren, dynamisk og uforvrænget musikgengivelse, selv i en større stue. Det eksklusive dome/bånd-diskantmodul sikrer dig et flot og realistisk lydbillede, også selvom du ikke sidder præcist midt imellem højtalerne.   

Systemet indeholder:

Få den ægte Hegel-oplevelse og masser af muligheder fra en solid og elegant forstærker. En ren perle for seriøse musikelskere.
Antal / 1 stk
Forventes på lager 12. december 2022 Forventes på lager 12. december 2022
Pris13.999,-
Solid gulvhøjtaler, som er spækket med avanceret teknologi og klar til at fylde din stue med musik og filmlyd af høj hi-fi-klasse. Flere farver.
Antal / 1 par
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris17.998,-

Flere billeder af HEGEL H95 + DALI OPTICON 6 MK2

HEGEL HEGEL H95 + DALI OPTICON 6 MK2 Stereosystem Stereosystem

Highlights

 • Meget musikalsk og velopløst lydbillede ved alle lydstyrker
 • Både analoge og digitale indgange
 • Tilslutning for høretelefoner på front (6,3mm)
 • Indbygget netværksfunktion med Spotify Connect og AirPlay
 • Råstærke gulvhøjtalere med SMC-teknologi og dobbelt diskantmodul

HiFi-Klubbens
Ekspertvurdering

 • Tungt og stabilt opbygget
 • Store strømressourcer
 • Meget musikalsk og velopløst lydbillede ved alle lydstyrker
 • Både analoge og digitale indgange
 • Tilslutning for høretelefoner på front (6,3mm)
 • Indbygget netværksfunktion med Spotify Connect og AirPlay
 • Råstærke gulvhøjtalere med SMC-teknologi og dobbelt diskantmodul

Tilbehør til HEGEL H95 + DALI OPTICON 6 MK2

Anbefalede produkter