Gå til indhold
Gulvhøjtaler – Aktive

DALI RUBICON 8 C + SOUND HUB

71.497,-System
Forventes på lager 16. november 2023
Trådløse gulvhøjtalere i high-end kvalitet, utallige trådløse muligheder og supernem betjening. RUBICON C og DALI EQUI giver dig det hele!
Læs mere om produktet

Læs mere:

Beskrivelse

DALI RUBICON 8 C + SOUND HUB – tungt trådløst high-end EQUI højtalersystem med suveræn brugervenlighed

 • Trådløse EQUI gulvhøjtalere med indbyggede 250 watt forstærkere
 • Suveræn bas, opløsning og dynamik ved alle lydstyrker, også i store stuer
 • Supernem opsætning og betjening
 • Kan udbygges med HDMI, ægte trådløs surround, Bluesound musikstreaming/multirum og trådløse subwoofere (ekstratilbehør)
 • Eksklusiv finish i højglans lak eller ægte træfiner

DALI RUBICON 8 C og SOUND HUB er et tungt trådløst high-end EQUI højtalersystem, som kan give dig hi-fi-oplevelser af allerfineste karat, uden at du samtidig behøver at få et stort anlæg med tilhørende kabler ind i din stue.

Du får den samme lækre trådløse funktion som med DALIs banebrydende og EISA-vindende CALLISTO-system, men du får samtidig de avancerede og håndbyggede enheder med den unikke SMC magnetteknologi samt den lækre kabinetfinish fra RUBICON-serien. Resultatet er et trådløst højtalersystem, som både visuelt og lydmæssigt er i absolut luksusklasse.

RUBICON 8 C har rigeligt med råstyrke og dynamik til at fylde selv en stor stue med musik eller filmlyd i suveræn kvalitet, selv uden brug af subwoofer. Når du samtidig sparer prisen på en tung stereoforstærker eller surround-receiver, bliver dette system pludselig til et særdeles interessant alternativ for den kræsne musik- og filmentusiast.

Med 250 indbyggede Klasse D-watt i hver højtaler kan RUBICON 8 C uden problemer hamle op med traditionelle tunge højkvalitets anlæg med separat stereoforstærker og passive højtalere. Den trådløse signaloverførsel mellem højtaleren og SOUND HUB sker i ægte 24-bit opløsning, så hvis din lydkilde er i HD, får du også HD-kvalitet ud af højtalerne. Uanset genre eller lydtryk vil dette sværvægter-system løse opgaven til perfektion.

Udbyg dit DALI EQUI system med streaming, HDMI, surround og trådløs subwoofer

DALI EQUI er en familie af trådløse, aktive hi-fi-højtalere og tilbehør, som giver dig utallige muligheder for at opbygge præcis det trådløse hi-fi-anlæg, som passer til dit behov. Og alle EQUI produkter er fuldt kompatible med hinanden, så du kan gøre det i det tempo, der passer dig og din pengepung. Allerede i basisversionen som vist her får du trådløs hi-fi-stereolyd i high-end-kvalitet, tilslutning til separate lydkilder og Bluetooth til trådløs musik direkte fra din telefon. Men SOUND HUB har plads til to udvidelsesmoduler, som for alvor kan få tingene til at ske.

Streamingtjenester som for eksempel TIDAL HiFi tilbyder et hastigt voksende antal titler i højopløst 24-bit kvalitet. Hvis du tilkøber et Bluesound indbygningsmodul til din SOUND HUB, har du adgang til trådløs HD-musikstreaming på et letbetjent trådløst anlæg, som leverer varen i suveræn bedre-end-CD kvalitet – med hele molevitten lige under fingerspidserne på din smartphone.

Eller hvad med et HDMI-modul, som giver dig supernem TV-lyd og mulighed for ægte trådløs surroundlyd i helt op til 7 kanaler? Eller en eller flere valgfrie subwoofere, som spiller trådløst sammen med resten af systemet?

Det trådløse DALI EQUI system tilbyder en rigtig hi-fi-løsning for ALLE – inklusive for dig, der ikke har lyst til et komplet anlæg med alle kabler og dimser, men stadig gerne vil have suveræn lydkvalitet. Alt det bedste fra det traditionelle og det trådløse hi-fi-univers samlet i ét system!

Nem i brug og masser af tilslutninger

Basisversionen af SOUND HUB har både digitale og analoge tilslutninger (optisk, coaxial, RCA, minijack), så du kan tilkoble alle dine eksisterende lydkilder inkl. TV. Den trådløse signaloverførsel til højtalerne er selvfølgelig lynhurtig (low latency), så du ikke vil opleve forsinkelse mellem billede og lyd, hvis du bruger systemet til TV-lyd.

Alle indgange har auto-tænd, og højtalerne tænder også automatisk, så du kan spille musik med det samme. Lydstyrken klarer du fra den medfølgende Bluetooth-baserede fjernbetjening, direkte på SOUND HUB eller fra din telefon, hvis du spiller over Bluetooth. Hvis du udbygger med enten BluOS-modulet eller HDMI-modulet, får du endnu flere og endnu smartere muligheder for at betjene systemet.

Systemet indeholder:

Kontrolcentret i DALIs EQUI systemer. Her samles alle musiksignaler og sendes trådløst videre til højtalerne. Kan modul-udbygges.
Antal / 1 stk
Forventes på lager 16. november 2023 Forventes på lager 16. november 2023
Pris4.499,-
Tung og eksklusiv trådløs EQUI gulvhøjtaler med lyd og finish i luksusklasse. Suveræn løsning til både musik og filmlyd, også i store stuer.
Antal / 1 par
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris66.998,-

HiFi Klubbens
Ekspertvurdering

Fordele

 • Trådløse EQUI gulvhøjtalere
 • Indbyggede 250 watt forstærkere i hver højtaler
 • Suveræn bas, opløsning og dynamik ved alle lydstyrker, også i store stuer
 • Nem opsætning og betjening
 • Kan modul-udbygges med HDMI, ægte trådløs surround, Bluesound musikstreaming/multirum, trådløse subwoofere m.m. (ekstratilbehør)
 • Indbygget Bluetooth til trådløs musik direkte fra telefon, tablet, PC/Mac m.m.
 • Trådløs signaloverførsel i 24-bit HD-kvalitet mellem SOUND HUB og højtalere
 • Auto-tænd/sluk på alle indgange
 • Tilslutninger til både analoge og digitale lydkilder
 • Bluetooth-baseret fjernbetjening medfølger

Begrænsninger

 • Ikke indbygget Bluesound, HDMI eller surround i basisversion
 • EQUI udbygningsmoduler er ekstraudstyr
 • Trådløs forbindelse til subwoofere kræver DALI WSR adapter
 • Ikke indbygget RIAA-forstærker til pladespiller