Gå til indhold
DALI DALI Rubicon 6 C + Sound Hub Aktiv højtalersystem Aktiv højtalersystem

DALIRubicon 6 C + Sound HubAktiv højtalersystem

Trådløse gulvhøjtalere, utallige muligheder, eksklusiv finish og nem betjening. RUBICON 6 C giver dig det hele i suveræn hi-fi-kvalitet!
System48.497,-
På lager. Leveringstid 1-2 hverdagePå lager. Leveringstid 1-2 hverdage
 Opleves i
PriceRunner

Læs mere:

Beskrivelse

DALI RUBICON 6 C + SOUND HUB – eksklusivt trådløst hi-fi højtalersystem med suveræn 24-bit HD-lydkvalitet

RUBICON 6 C og SOUND HUB er et unikt trådløst højtalersystem, som på en gang giver dig avanceret teknologi, eksklusiv finish og brugervenlighed helt i top. Her får du den samme trådløse funktion som med DALIs banebrydende og EISA-vindende CALLISTO-system, men du får samtidig de avancerede enheder og den lækre kabinetfinish fra RUBICON-serien.

RUBICON 6 C vil give dig de helt store og gåsehuds-fremkaldende musikoplevelser som du kender og elsker fra et tungt traditionelt hi-fi-anlæg, bare uden den store forstærker og de tykke højtalerkabler, som normalt følger med. Forstærkeren er nemlig indbygget i de trådløse højtalere.

Du får også Bluetooth til trådløs musik direkte fra din smartphone, og med auto-tænd går det som en leg at høre musik. Hvis du sætter pris på seriøst god lyd, brugervenlighed og elegant indretning, er RUBICON 6 C allerede svaret på dine bønner. Men det stopper ikke her.

Bluesound streaming og multirum – prikken over i’et

Hvis du tilføjer det smarte Bluesound indbygningsmodul (ekstratilbehør), har du en helt unik løsning med alt det bedste fra både det traditionelle stereoanlæg og det trådløse hi-fi-univers. Og med Bluesound og RUBICON 6 C kan du opnå en lydkvalitet, som er endnu bedre end CD – fuldt trådløst!

Bluesound er markedets mest velspillende multirums-musiksystem, som giver dig internetradio, streamingtjenester (TIDAL, Spotify, Deezer m.fl.), app-kontrol og alverdens musik lige under fingerspidserne på din smartphone og med mulighed for trådløs streaming i ægte 24-bit kvalitet via TIDAL HiFi. Samtidig får du muligheden for at tilføje trådløse Bluesound-højtalere overalt i dit hjem og stadig med fuld kontrol af hele systemet fra din smartphone. 

Rå kræfter og trådløs topkvalitet

Hver RUBICON 6 C højtaler rummer sin egen indbyggede 250 watt forstærker, og du tilslutter dine eksisterende komponenter (for eksempel CD-afspiller) bag på den kompakte og diskrete SOUND HUB, hvorefter signalet overføres trådløst til højtalerne i 24-bit HD-kvalitet. Så har du en løsning som uden problemer kan spille lige op med tunge traditionelle full-size anlæg.

RUBICON 6 C fås med finish i sort højglans lak, hvid højglans lak eller ægte valnød finer.. SOUND HUB fås i sort finish. Bluetooth-baseret fjernbetjening medfølger. Bluesound-modul er ekstratilbehør.

Systemet indeholder:

Kontrolcentret i DALIs geniale CALLISTO-system. Her samles alle musiksignaler og sendes trådløst videre til højtalerne i HD-kvalitet.
Antal / 1 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris4.499,-
Eksklusive trådløse gulvhøjtalere med lyd og finish i ren luksusklasse. Her får du ægte audiofil hi-fi med et minimum af apparater og kabler.
Antal / 1 par
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris43.998,-

Highlights

 • Suverænt ren, detaljeret og dynamisk lyd, også i større lytterum
 • Avancerede SMC-enheder og eksklusiv finish i lak eller ægte træfinér
 • Supernem opsætning og betjening
 • Indbygget Bluetooth til trådløs musik direkte fra smartphone, tablet, mobil, PC/Mac m.m.
 • Kan udbygges med multirum, streamingtjenester, internetradio og app-kontrol via Bluesound (ekstratilbehør) 
Henrik Rahbek
Esbjerg
99 butikkerFind nærmeste butik
Henrik Rahbek

HiFi-Klubbens
Ekspertvurdering

 • Trådløse gulvhøjtalere
 • Særdeles ren, detaljeret og dynamisk lyd, også i større lytterum
 • Supernem opsætning og betjening
 • Kan udbygges med multirums-musik, streamingtjenester, internetradio og app-kontrol via Bluesound indbygningsmodul (ekstratilbehør) 
 • Indbygget Bluetooth til trådløs musik direkte fra smartphone, tablet, mobil, PC/Mac m.m.
 • Trådløs signaloverførsel i 24-bit HD-kvalitet mellem SOUND HUB og højtaler
 • Auto-tænd/sluk på alle indgange (både SOUND HUB og højtalere)  
 • Tilslutninger til både analoge og digitale lydkilder (SOUND HUB)
 • Bluetooth-baseret fjernbetjening medfølger