Gå til indhold
Kompakt højtaler – Aktive

DALI OBERON ON-WALL C + SOUND HUB

14.497,-System
Forventes på lager 16. november 2023
 Opleves delvist i
Trådløse væghøjtalere, utallige trådløse muligheder, ægte hi-fi og supernem betjening. OBERON C og DALI EQUI giver dig det hele!
Læs mere om produktet

Læs mere:

Beskrivelse

DALI OBERON ON-WALL C + SOUND HUB – trådløst, kompakt og unikt brugervenligt EQUI højtalersystem perfekt til vægmontering

 • Trådløse EQUI kompakthøjtalere i elegant fladt design til vægmontering, f.eks. ved siden af TV
 • Imponerende ren og dynamisk lyd for størrelsen
 • Supernem opsætning og betjening
 • Indbygget Bluetooth til trådløs musik direkte fra telefon, tablet, PC/Mac m.m.
 • Kan udbygges med HDMI, ægte trådløs surround, Bluesound musikstreaming/multirum og trådløse subwoofere (ekstratilbehør) 

DALI OBERON ON-WALL C og SOUND HUB er et unikt trådløst EQUI højtalersystem i elegant og kompakt fladt design, som er ideelt til vægmontering, typisk ved siden af dit TV. Her kan du nyde både musik og TV-lyd i strålende hi-fi-kvalitet, uden at du samtidig behøver at få et helt anlæg med tilhørende kabler ind i din stue.

Forstærkeren er indbygget i de trådløse højtalere, og du får Bluetooth til trådløs musik direkte fra din telefon m.m. Anlægget tænder selv, når du begynder at spille, så det bliver en ren leg at høre musik, både for dig selv og resten af familien. Hvis du sætter pris på seriøst god lyd, brugervenlighed og elegant indretning, er OBERON ON-WALL C + SOUND HUB allerede svaret på dine bønner. Men det stopper ikke her.

Udbyg dit DALI EQUI system med streaming, HDMI, surround og trådløs subwoofer

DALI EQUI er en familie af trådløse, aktive hi-fi-højtalere og tilbehør, som giver dig utallige muligheder for at opbygge præcis det trådløse hi-fi-anlæg, som passer til dit behov. Og alle EQUI produkter er fuldt kompatible med hinanden, så du kan gøre det i det tempo, der passer dig og din pengepung. Allerede i basisversionen som vist her får du masser af god trådløs hi-fi-lyd i stereo, tilslutning til separate lydkilder og Bluetooth til trådløs musik direkte fra din telefon. Men SOUND HUB har plads til to udvidelsesmoduler, som for alvor kan få tingene til at ske.

Hvad siger du for eksempel til indbygget Bluesound musikstreaming med multirum, så du trådløst kan fylde hele dit hjem med alverdens musik? Eller et HDMI-modul, som giver dig supernem TV-lyd og mulighed for ægte trådløs surroundlyd i helt op til 7 kanaler? Eller en eller flere valgfrie subwoofere, som spiller trådløst sammen med resten af systemet?

Det trådløse DALI EQUI system tilbyder en rigtig hi-fi-løsning for ALLE – inklusive for dig, der ikke har lyst til et komplet anlæg med alle kabler og dimser, men stadig gerne vil have suveræn lydkvalitet!

Nem i brug og masser af tilslutninger

Basisversionen af SOUND HUB har både digitale og analoge tilslutninger (optisk, coaxial, RCA, minijack), så du kan tilkoble alle dine eksisterende lydkilder inkl. TV. Den trådløse signaloverførsel til højtalerne er selvfølgelig lynhurtig (low latency), så du ikke vil opleve forsinkelse mellem billede og lyd, hvis du bruger systemet til TV-lyd.

Alle indgange har auto-tænd, og højtalerne tænder også automatisk, så du kan spille musik med det samme. Lydstyrken klarer du fra den medfølgende Bluetooth-baserede fjernbetjening, direkte på SOUND HUB eller fra din telefon, hvis du spiller over Bluetooth. Hvis du udbygger med enten BluOS-modulet eller HDMI-modulet, får du endnu flere og endnu smartere muligheder for at betjene systemet.

DALI DALI OBERON ON-WALL C + SOUND HUB Kompakt højtaler – Aktive Kompakt højtaler – Aktive

Systemet indeholder:

Få lækker trådløs hi-fi lyd til både dit TV og din musik. Perfekt til væggen – og du kan styre lyden fra din eksisterende TV-fjernkontrol!
Antal / 1 par
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris9.998,-
Kontrolcentret i DALIs EQUI systemer. Her samles alle musiksignaler og sendes trådløst videre til højtalerne. Kan modul-udbygges.
Antal / 1 stk
Forventes på lager 16. november 2023 Forventes på lager 16. november 2023
Pris4.499,-

HiFi Klubbens
Ekspertvurdering

Fordele

 • Trådløse kompakte EQUI væghøjtalere med indbygget Klasse D forstærker
 • Imponerende ren og dynamisk lyd for størrelsen
 • Nem opsætning og betjening
 • Kan modul-udbygges med HDMI, ægte trådløs surround, Bluesound musikstreaming/multirum, trådløse subwoofere m.m. (ekstratilbehør)
 • Indbygget Bluetooth til trådløs musik direkte fra telefon, tablet, PC/Mac m.m.
 • Trådløs signaloverførsel i 24-bit HD-kvalitet mellem SOUND HUB og højtalere
 • Auto-tænd/sluk på alle indgange  
 • Tilslutninger til både analoge og digitale lydkilder
 • Integreret vægbeslag på højtalere
 • Bluetooth-baseret fjernbetjening medfølger

Begrænsninger

 • Ikke indbygget Bluesound, HDMI eller surround i basisversion
 • EQUI udbygningsmoduler er ekstraudstyr
 • Trådløs forbindelse til subwoofere kræver DALI WSR adapter
 • Ikke indbygget RIAA-forstærker til pladespiller

Tilbehør til DALI OBERON ON-WALL C + SOUND HUB

DALI SUB C-8 D Subwoofer
Subwoofer
2.699,- / 3.399,- / stk
31
Bluesound RC1 Fjernbetjening
Fjernbetjening
649,- / stk
36
DALI WSR Trådløs adapter
Trådløs adapter
1.199,- / stk
4

Anbefalede produkter

DALI OBERON ON-WALL C Kompakt højtaler – Aktive
DALI OBERON ON-WALL C
Kompakt højtaler – Aktive
9.998,- / par
5
DALI OBERON 1 C Kompakt højtaler – Aktive
DALI OBERON 1 C
Kompakt højtaler – Aktive
7.998,- / par
6
DALI OBERON VOKAL C Trådløs højtaler
DALI OBERON VOKAL C
Trådløs højtaler
5.499,- / stk
5
DALI OBERON 7 C Gulvhøjtaler – Aktive
DALI OBERON 7 C
Gulvhøjtaler – Aktive
15.998,- / par
4