Gå til indhold
DALI DALI CALLISTO 6 C + Sound Hub Aktiv højtalersystem Aktiv højtalersystem

DALICALLISTO 6 C + Sound HubAktiv højtalersystem

Trådløse gulvhøjtalere, utallige trådløse muligheder og supernem betjening. CALLISTO giver dig det hele – i suveræn hi-fi kvalitet!
Spar10.200,-
System19.297,-
Før29.497,-
Forventes på lager 31. december 2021.
 Opleves delvist i
PriceRunner

Læs mere:

Beskrivelse

DALI CALLISTO 6 C + SOUND HUB – trådløst og unikt brugervenligt hi-fi højtalersystem i ægte audiofil kvalitet

DALI CALLISTO 6 C og SOUND HUB er et unikt trådløst højtalersystem, som giver dig de helt store og gåsehuds-fremkaldende musikoplevelser som du kender og elsker fra et godt traditionelt hi-fi anlæg. Bare uden den store forstærker og de tykke højtalerkabler, som normalt følger med. Forstærkeren er nemlig indbygget i de trådløse højtalere.

Du får også Bluetooth til trådløs musik direkte fra din smartphone, og med auto-tænd går det som en leg at høre musik. Designet er enkelt og stilrent, og de elegante fronter på CALLISTO 6 C giver et både moderne og eksklusivt visuelt indtryk, som gør det nemt at indpasse højtaleren harmonisk i dit boligmiljø. Hvis du sætter pris på seriøst god lyd, brugervenlighed og elegant indretning, er CALLISTO allerede svaret på dine bønner. Men det stopper ikke her.

Bluesound streaming og multirum – prikken over i’et

Hvis du tilføjer det smarte Bluesound indbygningsmodul (ekstratilbehør), har du en helt unik løsning med alt det bedste fra både det traditionelle stereoanlæg og det nye trådløse hi-fi univers. Og uden at gå på kompromis med kvaliteten noget sted, snarere tværtimod. Med Bluesound og CALLISTO kan du nemlig opnå en lydkvalitet, som er endnu bedre end CD – fuldt trådløst!

Bluesound er markedets mest velspillende multirums-musiksystem, som giver dig internetradio, streamingtjenester (TIDAL, Spotify, Deezer, Qobuz m.fl.), app-kontrol og alverdens musik lige under fingerspidserne på din smartphone og med mulighed for trådløs streaming i højopløst 24-bit kvalitet. Samtidig får du muligheden for at tilføje trådløse Bluesound-højtalere overalt i dit hjem og stadig med fuld kontrol af hele systemet fra din smartphone. 

Rå kræfter og trådløs topkvalitet

Hver CALLISTO-højtaler rummer sin egen indbyggede 250 watt forstærker, og du tilslutter dine eksisterende komponenter (for eksempel CD-afspiller) bag på den kompakte og diskrete SOUND HUB, hvorefter signalet overføres trådløst til højtalerne i 24-bit HD-kvalitet. Så har du en løsning som uden problemer kan spille lige op med rigtig gode traditionelle full-size anlæg.

CALLISTO 6 C fås i flere finishes. SOUND HUB fås i sort finish. Bluetooth-baseret fjernbetjening medfølger. Bluesound-modul er ekstratilbehør.

Systemet indeholder:

Kontrolcentret i DALIs geniale CALLISTO-system. Her samles alle musiksignaler og sendes trådløst videre til højtalerne i HD-kvalitet.
Antal / 1 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris4.499,-
Trådløs gulvhøjtaler med et univers af lækre muligheder. Til dig, der vil have det bedste fra både det traditionelle og det trådløse hi-fi univers.
Antal / 1 par
Forventes på lager 31. december 2021. Forventes på lager 31. december 2021.
Pris24.998,-

Flere billeder af DALI CALLISTO 6 C + Sound Hub

DALI DALI CALLISTO 6 C + Sound Hub Aktiv højtalersystem Aktiv højtalersystem

Highlights

 • Trådløse gulvhøjtalere
 • Særdeles ren, detaljeret og dynamisk lyd, også i større lytterum
 • Supernem opsætning og betjening
 • Indbygget Bluetooth til trådløs musik direkte fra smartphone, tablet, mobil, PC/Mac m.m.
 • Kan udbygges med multirums-musik, streamingtjenester, internetradio og app-kontrol via Bluesound (ekstratilbehør) 
Jeppe Wolfbrandt
Slagelse
99 butikkerFind nærmeste butik
Jeppe Wolfbrandt

HiFi-Klubbens
Ekspertvurdering

 • Trådløse gulvhøjtalere
 • Særdeles ren, detaljeret og dynamisk lyd, også i større lytterum
 • Supernem opsætning og betjening
 • Kan udbygges med multirum, streamingtjenester, internetradio og app-kontrol via Bluesound indbygningsmodul (ekstratilbehør) 
 • Indbygget Bluetooth til trådløs musik direkte fra smartphone, tablet, mobil, PC/Mac m.m.
 • Trådløs signaloverførsel i 24-bit HD-kvalitet mellem SOUND HUB og højtalere
 • Auto-tænd/sluk på alle indgange (både SOUND HUB og højtalere)  
 • Tilslutninger til både analoge og digitale lydkilder (SOUND HUB)
 • Bluetooth-baseret fjernbetjening medfølger

Tilbehør til DALI CALLISTO 6 C + Sound Hub

Anbefalede produkter