Gå til indhold
DALI DALI CALLISTO 2 C + Sound Hub Aktiv højtalersystem Aktiv højtalersystem

DALICALLISTO 2 C + Sound HubAktiv højtalersystem

Trådløse højtalere, utallige trådløse muligheder og supernem betjening. CALLISTO giver dig det hele – i suveræn hi-fi-kvalitet!
System22.997,-
PriceRunner

Læs mere:

Beskrivelse

DALI CALLISTO 2 C + Sound Hub – trådløst og unikt brugervenligt hi-fi højtalersystem i ægte audiofil kvalitet

CALLISTO 2 C og Sound Hub er et unikt trådløst højtalersystem, som giver dig de helt store og gåsehuds-fremkaldende musikoplevelser som du kender og elsker fra et godt traditionelt hi-fi-anlæg. Bare uden den store forstærker og de tykke højtalerkabler, som normalt følger med. Forstærkeren er nemlig indbygget i de trådløse højtalere.

Du får også Bluetooth til trådløs musik direkte fra din smartphone, og med auto-tænd går det som en leg at høre musik. Hvis du sætter pris på seriøst god lyd, brugervenlighed og elegant indretning, er CALLISTO allerede svaret på dine bønner. Men det stopper ikke her.

Bluesound streaming og multirum – prikken over i'et
Hvis du tilføjer det smarte Bluesound indbygningsmodul (ekstratilbehør), har du en helt unik løsning med alt det bedste fra både det traditionelle stereoanlæg og det nye trådløse hi-fi-univers. Og uden at gå på kompromis med kvaliteten noget sted, snarere tværtimod. Med Bluesound og CALLISTO kan du nemlig opnå en lydkvalitet, som er endnu bedre end CD – fuldt trådløst!

Bluesound er markedets mest velspillende multirums-musiksystem, som giver dig internetradio, streamingtjenester (TIDAL, Spotify, Deezer m.fl.), app-kontrol og alverdens musik lige under fingerspidserne på din smartphone og med mulighed for trådløs streaming i ægte 24-bit kvalitet via TIDAL HiFi. Samtidig får du muligheden for at tilføje trådløse Bluesound-højtalere overalt i dit hjem og stadig med fuld kontrol af hele systemet fra din smartphone.

Rå kræfter og trådløs topkvalitet
Hver CALLISTO-højtaler rummer sin egen indbyggede 250 watt forstærker, og du tilslutter dine eksisterende komponenter (for eksempel CD-afspiller) bag på den kompakte og diskrete Sound Hub, hvorefter signalet overføres trådløst til højtalerne i 24-bit HD-kvalitet. Så har du en løsning som uden problemer kan spille lige op med rigtig gode traditionelle full-size anlæg.

CALLISTO 2 C fås i sort ask eller mat hvid. Sound Hub fås i sort finish. Bluetooth-baseret fjernbetjening medfølger. Bluesound-modul er ekstratilbehør.

Læs mere om CALLISTO 2 C trådløs kompakthøjtaler
Læs mere om Sound Hub trådløs forforstærker
Læs mere om BluOS NPM-1 Bluesound-modul

Highlights

 • Trådløse kompakthøjtalere
 • Særdeles ren, detaljeret og dynamisk lyd
 • Supernem opsætning og betjening
 • Indbygget Bluetooth til trådløs musik direkte fra smartphone, tablet, mobil, PC/Mac m.m.
 • Kan udbygges med multirums-musik, streamingtjenester, internetradio og app-kontrol via Bluesound (ekstratilbehør) 
Christian Hansen
Næstved
99 butikkerFind nærmeste butik
Christian Hansen

HiFi-Klubbens
Ekspertvurdering

 • Trådløse kompakthøjtalere
 • Særdeles ren, detaljeret og dynamisk lyd
 • Supernem opsætning og betjening
 • Kan udbygges med multirums-musik, streamingtjenester, internetradio og app-kontrol via Bluesound indbygningsmodul (ekstratilbehør)
 • Indbygget Bluetooth til trådløs musik direkte fra smartphone, tablet, mobil, PC/Mac m.m.
 • Trådløs signaloverførsel i 24-bit HD-kvalitet mellem Sound Hub og højtaler
 • Auto-tænd/sluk på alle indgange (både Sound Hub og højtalere)
 • Tilslutninger til både analoge og digitale lydkilder (Sound Hub)
 • Bluetooth-baseret fjernbetjening medfølger

Tilbehør til DALI CALLISTO 2 C + Sound Hub