Gå til indhold
Trådløs højtaler

Bowers & Wilkins Formation Flex x2

7.398,-System
På lager. Leveringstid 1-2 hverdagePå lager. Leveringstid 1-2 hverdage
 Opleves i
Få ægte stereolyd i høj kvalitet uden separat anlæg og højtalerkabler. Formation Flex er kompakt designerlyd i ren verdensklasse.
Læs mere om produktet

Læs mere:

Beskrivelse

Bowers & Wilkins Formation Flex (x2) – eksklusiv og letbetjent trådløs lyd i ægte stereo

 • Flot lydkvalitet i ægte stereo
 • Design og finish i verdensklasse
 • Nem opsætning via Bowers & Wilkins system-app
 • Trådløs musik via Bluetooth, Apple AirPlay 2, Spotify Connect, Roon Ready, Tidal/TIDAL Direct, Qobuz, SoundCloud, internetradio m.m.
 • Kan også bruges som trådløse surround-baghøjtalere i en Formation hjemmebiograf

B&W Formation Flex (x2) er en eksklusiv pakke med to styk trådløse højtalere, som du kan sætte op som højre og venstre kanal i stereopar. Det giver dig den autentiske musikoplevelse med bredde og dybde ligesom fra et traditionelt stereoanlæg. En helt anden og meget mere lækker oplevelse end den, du får fra en enkeltstående trådløs højtaler.

De elegante kabinetter er smukt udført i tekstil, glas og aluminium, og de avancerede, dedikerede enheder til diskant og bas/mellemtone bygger på løsninger, som oprindelig er udviklet til B&W’s legendariske 800-serie. I kombination med den raffinerede Dynamic EQ-teknologi får du en fylde og detaljeringsgrad, som du aldrig ville have forventet fra en så kompakt trådløs højtaler.

Brugervenlig og alsidig

Opsætningen går som en leg via den dedikerede Bowers & Wilkins system-app, og Formation Flex indgår som en integreret del af det trådløse Bowers & Wilkins Formation multirums-musiksystem. Det betyder, at du via din telefon har adgang til alverdens trådløse musik, som du kan streame ud til andre trådløse Formation højtalere i hele dit hjem.

To styk Formation Flex kan også bruges som trådløse surround-baghøjtalere i en Formation hjemmebiograf sammen med Formation Bar soundbar og Formation Bass subwoofer. Formation Flex kan også bruges enkeltvist til musik i mindre rum, men i så fald går du glip af den lækre lydoplevelse i ægte stereo.

Bowers & Wilkins Bowers & Wilkins Formation Flex x2 Trådløs højtaler Trådløs højtaler

Systemet indeholder:

Eksklusiv trådløs højtaler til dig, der vil have gennemført topkvalitet, også selvom det skal være nemt og kompakt. Inkl. multirum.
Antal / 2 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris7.398,-

HiFi Klubbens
Ekspertvurdering

Fordele

 • Flot lydkvalitet i ægte stereo
 • Design, finish og trådløst netværk i verdensklasse
 • Nem opsætning via Bowers & Wilkins system-app
 • Touch-knap på topplade til grundlæggende betjening
 • Trådløs musik via Bluetooth, Apple AirPlay 2, Spotify Connect, Roon Ready, Tidal/TIDAL Direct, Qobuz, SoundCloud, internetradio m.m. 
 • Fuld trådløs multirums-integration og perfekt synkronisering med øvrige Formation-enheder
 • Kan også bruges som trådløse surround-baghøjtalere i en Formation hjemmebiograf

Begrænsninger

 • Kan ikke bruges som TV-højtalere
 • Stemmestyring kræver separat smarthøjtaler (Amazon Alexa)
 • Nogle alternativer understøtter flere streamingtjenester

Tilbehør til Bowers & Wilkins Formation Flex x2

AudioQuest Cinnamon Netværkskabel
AudioQuest Cinnamon
Netværkskabel
899,- / stk
5

Anbefalede produkter