Gå til indhold

Argon AudioSA1 + ALTO 5 MK2Stereosystem

Prisvenligt musikanlæg med en lydkvalitet, der giver baghjul til soundbarer og trådløse smarthøjtalere. En god start på ægte hi-fi-stereo.
Spar1.200,-
System3.497,-
Før4.697,-
På lager. Leveringstid 1-2 hverdagePå lager. Leveringstid 1-2 hverdage
 Opleves i
PriceRunner

Læs mere:

Beskrivelse

Argon Audio SA1 + ALTO5 Mk2 – superkompakt og prisvenligt hi-fi musikanlæg med fed lyd og trådløs musik via Bluetooth

Har du planer om at købe en trådløs ”smarthøjtaler”? Så tænk dig lige om en ekstra gang, inden du trykker på købeknappen. Der er nemlig stadig intet, der kan matche rigtig hi-fi til fede musikoplevelser, og du kan sagtens få smarte trådløse muligheder alligevel. God lyd er med til at skabe livskvalitet og sætte farve på hverdagen. Hvorfor snyde dig selv for dén fornøjelse, når der er masser af lækre løsninger at vælge imellem?

Til dette superkompakte og prisvenlige stereosystem har vi valgt den anmelderroste SA1 forstærker fra Argon Audio sammen med deres egne kompakte ALTO5 Mk2 højtalere. Det giver dig en kombination med masser af muligheder, og selvom anlægget sagtens kan bære et sæt bedre højtalere, får du stadig en lydkvalitet, som ingen soundbar eller små trådløse højtalere nogensinde kommer i nærheden af. Finishen på højtalerne vælger du frit efter din personlige smag.

Masser af muligheder – også til pladespiller og trådløs musik

Du kan spille trådløs musik direkte fra din telefon via Bluetooth, og hvis det skal være endnu bedre, kan du tilføje en kompakt wi-fi musikstreamer, for eksempel en af Argon Audios egne modeller. Så er du rigtig godt kørende med alverdens trådløse musik lige under dine fingerspidser. Vil du have endnu mere og bedre bas, kan du vælge at tilføje en separat subwoofer, præcis som til markedets ”smarte soundbarer”.

SA1 har både digitale og analoge tilslutninger inklusive en dedikeret pladespillerindgang med RIAA-forstærker, så du kan nyde den lækre og musikalske lyd fra vinyl. Du kan også få supergod lyd i stereo fra dit TV, og med mange TV-modeller – f.eks. fra Samsung – kan du styre lydstyrken fra din eksisterende TV-fjernbetjening.

Argon Audio ALTO5 Mk2 – prisvenlig og kompakt hi-fi-højtaler

Argon Audio ALTO5 Mk2 er en kompakt og velspillende hi-fi-højtaler til både musik og TV-lyd. Du får utrolig meget power for pengene pakket ind i et enkelt og stilrent design. Lydbilledet er musikalsk og detaljeret, og du kan mageligt have ALTO5 Mk2 stående i en reol eller på en hylde. Du kan også vælge at hænge den på væggen ved hjælp af det medfølgende vægbeslag.

Hvis ALTO5 Mk2 ikke er det helt optimale højtalervalg til netop din smag eller dit behov, hjælper HiFi Klubben dig gerne med at finde et godt alternativ. Vi har markedets største udvalg af kvalitetshøjtalere i alle størrelser og prisklasser.

Systemet indeholder:

Stor lyd kan sagtens fås for små penge. Denne lille perle fra Argon Audio giver dig seriøs hi-fi-kvalitet for hver eneste krone!
Antal / 1 par
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris1.698,-
Superkompakt og suverænt velspillende hi-fi-forstærker i elegant hvid eller sort finish. Trådløs musik via Bluetooth og indgang til pladespiller.
Antal / 1 stk
På lager. Leveringstid 1-2 hverdage På lager. Leveringstid 1-2 hverdage
Pris2.499,-

Flere billeder af Argon Audio SA1 + ALTO 5 MK2

Argon Audio Argon Audio SA1 + ALTO 5 MK2 Stereosystem Stereosystem

Highlights

 • Flot lydkvalitet i ægte hi-fi-stereo
 • Superkompakt og elegant design
 • Trådløs musik via Bluetooth
 • Tilslutninger til både digitale og analoge musikkilder
 • Dedikeret indgang til pladespiller (MM)

HiFi-Klubbens
Ekspertvurdering

 • Flot lydkvalitet i ægte hi-fi-stereo
 • Superkompakt og elegant design
 • Trådløs musik via Bluetooth
 • Tilslutninger til både digitale og analoge musikkilder
 • Dedikeret indgang til pladespiller (MM)
 • Styring af TV-lyd via eksisterende TV-fjernbetjening, inkl. auto-tænd
 • Kan udbygges med separat subwoofer for endnu bedre og dybere bas, evt. trådløst (ekstratilbehør)
 • Kompakte og velspillende hi-fi-højtalere

Tilbehør til Argon Audio SA1 + ALTO 5 MK2

Argon Audio Solo Musikstreamer
Musikstreamer
1.999,- / stk
93
AudioQuest Forest Optisk kabel
AudioQuest Forest
Optisk kabel
399,- / stk
20

Anbefalede produkter

Argon Audio TT Pladespiller
Argon Audio TT
Pladespiller
1.699,- / stk
201
DALI SUB C-8 D Subwoofer
Subwoofer
3.399,- / stk
27
Argon Audio TT-4 Pladespiller
Argon Audio TT-4
Pladespiller
4.999,- / stk
93
Argon Audio TT-3 Pladespiller
Argon Audio TT-3
Pladespiller
3.299,- / stk
60